ČRo Vltava

  08:00 Víkendová příloha stanice Vltava Kulturně-publicistický týdeník. 207 minut reportáží, rozhovorů, glos, fejetonů, dokumentů, literárních ukázek a hudby jazzové i vážné připravil a uvádí Tomáš Černý. 8.00 Pozvánka na dnešní vydání Přílohy. (207 min)
  08:03 Tip pro jazzofily Desku týdne vybírá Otakar Svoboda - Béla Fleck & Abigail Washburn: Skvělá domácí banjová dueta. (30 min)
  08:33 Z Čech až na konec světa a zpět Kulturní události a zajímavosti. - Knižní pól - Zdenko Pavelka o knihách, které právě vyšly. (27 min)
  09:00 O bílém jezdci, lásce a smrti aneb Příběhy středověké imaginace. Rozhlasová kompozice inspirovaná knihou historika Františka Šmahela "Diví lidé", ale také písněmi kompaktního disku "O lásce" v podání souboru Muziga. V pořadu hovoří profesor František Šmahel a Lukáš Hlavica. Pořad připravil Jan Tůma. (60 min)
  10:00 Winston Churchill voják, malíř, novinář, manžel Rozhlasový portrét sira Winstona Leonarda Spencera, který pozdějšího ministerského předsedu Velké Británie představuje v méně často připomínaných životních úlohách. Citujeme z dopisů, které psal během první světové války z francouzského bojiště manželce Clementine a zazní i jeho hlas z první zvukové nahrávky z roku 1918. Připravili Jaroslav Beránek a Tomáš Černý. (57 min)
  10:57 Svatý Ondřej tichý, nebude len lichý. Den se krátí, noc se dlouží aneb O přástkách, pojmu zapomenutém a zapomínaném. Svatoondřejské věštění, adventní rozjímání. O dědictví pohádek, pověstí i historek zachovávaných ústní tradicí. S historičkou všedního dne Pavlou Vošahlíkovou připravila a uvádí Eliška Závodná. (iR) (30 min)
  11:27 Minutová hra Petr Maška: Demobiliář (3 min)
  11:31 Povídka Karel Matěj Čapek-Chod: Chvojka. Povídka klasika českého literárního naturalismu. Připravila Jiřina Tejkalová. (29 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Hudební galerie Claude Debussy: Moře. Tři symfonické skici (27 min). Hraje Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, řídí Leonard Bernstein. - Benjamin Britten: Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes (16 min). Hraje Bergenská filharmonie, řídí Neeme Järvi. (49 min)
  13:00 Euphonia "Jen pravda je diadém umění..." (6/6). Cyklus pořadů o Václavu Janu Tomáškovi (1774-1850) připravil Martin Vojtíšek. Hovoří Jan Hyhlík a Jindřich Bálek. (iR) (ČH) (59 min)
  14:00 Rozhlasové jeviště Christopher Hampton: Nebezpečné vztahy. "Rozkoš je jediná věc, co svádí obě pohlaví dohromady, a přesto sama nestačí založit nějaký vztah," říká se v této hře o sázce dvou libertinů, která se zvrhne v boj na život a na smrt. Přeložili Ladislav Smoček a Vladimíra Smočková. Rozhlasová úprava a režie Dimitrij Dudík. Dramaturg Pavel Minks. Osoby a obsazení: Vypravěč (Boris Rösner), Markýza de Merteuil (Valérie Zawadská), Paní de Volanges (Helga Čočková), Cecil de Volanges (Anna Suchánková), Vikomt de Valmont (Vladimír Dlouhý), Azolan (Miroslav Středa), Madam de Rosemonde (Jaroslava Adamová), Madam de Tourvel (Věra Hučínová), Emílie (Ljuba Krbová) a Rytíř Danceny (Matěj Hádek). Natočeno v roce 2001 (110 min). (116 min)
  15:56 Minutová hra Petr Maška: Demobiliář (3 min)
  16:00 Fortissimo Koncert ze skladeb, které zatřásly hudebním světem. Sergej Prokofjev: Symfonie č. 1 D dur op. 25 Klasická (13 min). - Symfonie č. 6 es moll op. 111 (39 min). Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí Ondrej Lenárd a Rastislav Štúr. Připravil a uvádí Otomar Kvěch. (59 min)
  17:00 Slovo o divadle O polském divadle českému publiku (19/20). Stanisław Grochowiak. S použitím vlastního překladu a překladu Heleny Stachové připravil Ladislav Slíva. Účinkují Renata Venclová, Martin Finger, Jan Vlasák, Stanislav Zindulka, Michal Pavlata a Valérie Zawadská. Režie Markéta Jahodová. (PL) (30 min)
  17:30 Výročí týdne Markýz de Sade (2.června 1740, Paříž - 2.prosince 1814, Charenton-le-Pont) Ač se odkaz Donatiena Alphonse Françoise, markýza de Sade otiskl především do pojmenování jedné z nejznámějších deviací, je tento francouzský šlechtic a libertin autorem řady dodnes provokujících knih. Připravil Vít Vencl. Účinkují Renata Venclová a Martin Velíšek. (14 min)
  17:45 Jazzový podvečer Sladké je žít. Jazz doprovází poezii, poezie doprovází jazz. Elegie pro Iana Curtise. Pořad z veršů polského básníka Artura Nowaczewského. Z překladů Jiřího Červenky připravil Miloš Doležal. Účinkují Kamil Halbich, Ivan Řezáč a Michal Novotný. Hudbu postpunkové skupiny Joy Division vybral Michal Rataj. Režie Dimitrij Dudík (43 min). (PL) (44 min)
  18:30 Četba na pokračování Ladislav Ballek: Pomocník (4/12). (DSK) (iR) (30 min)
  19:01 Čajovna Hudba a styl nové generace. Připravil a uvádí Aleš Opekar. (iR) (59 min)
  20:00 Operní večer Benjamin Britten: Peter Grimes. Opera o třech dějstvích na libreto Montagu Slatera podle básně George Crabbeho. Osoby a obsazení: Peter Grimes (Herbert Lippert), Ellen Orford (Gun-Brit Barkmin), Auntie (Monica Bohinec), První neteř (Simina Ivan), Druhá neteř (Hyuna Ko), Balstrode (Iain Paterson), Paní Sedleyová (Donna Ellen), Swallow (Wolfgang Bankl), Ned Keene (Gabriel Bermudez), Bob Boles (Norert Ernst), Horace Adams (Carlo Osuna), Hobson (Janusz Monarcha). Sbor a orchestr Vídeňské státní opery, sbormistr Thomas Lang, řídí Graene Jenkins. Připravil a uvádí Jindřich Bálek. (EBU) (164 min)
  22:45 Svět poezie Janusz Szuber: Bouřlivý život. První české překlady poezie polského básníka. Pro rozhlas přeložil Václav Burian. V režii Evy Lenartové uslyšíme Jana Fišara. Připravila Ostrava. (PL) (15 min)
  23:00 Stránky na dobrou noc Literatura mne neuživí. Z korespondence Boženy Němcové připravil a uvádí Marek Toman. Účinkuje Jana Březinová. Režie Jan Tůma. (15 min)
  23:15 Minutová hra Petr Maška: Demobiliář (3 min)
  23:18 Hudební fórum s Ivanou Radechovskou Etnohrátky. 12. Etnojazzový festival v Kišiněvě. Netnakisum z Rakouska. (42 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas