ČRo Plus

  14:00 Zprávy
  14:10 Historie Plus Krematorium v pražských Strašnicích je místem, jehož se historie 20. století nejen dotýkala, ale byla v něm bolestně přítomná. Především během nacistické totality nebo éry stalinismu se právě zde odehrávaly situace, ze kterých dokáže dodnes zamrazit. V následujícm pořadu dokumentaristy Petra Slintáka nám je přiblíží František Suchý - člověk, kterému bylo nejznámější české krematorium řadu let domovem. (30 min)
  14:40 Média Plus V pravidelném mediálním týdeníku jsme využili výjimečné příležitosti pozvat autentické hosty, kteří v naší zemi nebývají často. Novináře opozičního běloruského Eurorádia, které sídlí v polském exilu. Vaším průvodcem bude David Šťáhlavský. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (49 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Laboratoř Kdy se nám zima zapsala do genů? Jak brzdí káva projevy obezity? Co radí vědci konzumentům marihuany? Proč bychom měli jíst vlašské ořechy? V rozhlasové Laboratoři diskutují neurofyziolog František Vyskočil, biolog Petr Jedelský a herci Zuzana Slavíková a Kajetán Písařovic. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden ve světě Autor pořadu Martin Ježek (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty U příležitosti 25. výročí sametové revoluce se na půdě Karlovy univerzity v Praze uskutečnila veřejná diskuse pod názvem "Kam kráčíš, česká demokracie?" Smyslem debaty nebylo jenom vzpomínat na historii událostí roku 1989, ale spíše kriticky zhodnotit přechod od totalitního komunistického systému k demokracii, který se odehrál v uplynulých 25 letech v České republice. Hosty byli Petr Pithart (bývalý disident, předseda vlády a Senátu ČR), Hana Marvanová (advokátka a bývalá disidentka a politička), Jiří Přibáň (právní teoretik a sociolog působící na Cardiff Law School, University of Wales), Holger Zastrow (předseda FDP v Sasku) a Václav Němec (filosof působící na FF UK a předseda iniciativy Vraťte nám stát!). Pořad připravil Jan Bednář. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Lesnická veřejnost objevuje douglasku. Byla vyhlášena dřevinou roku 2014. Na konferenci, která jí byla věnovaná, se lesníci nevešli do sálu a program musel být přenášen i do sálu vedlejšího. Zástupci nejrůznějších českých institucí, včetně ministerstva zemědělství a životního prostředí, se shodli na deklaraci, která v pěstování douglasky vidí jednu z perspektivních cest, kterou by se lesnická praxe měla ubírat. Ekofórum se zeptá na podrobnosti. Pořad připravili Čestmír Klos a Terezie Jirásková. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Íránský jaderný program údajně disponuje pětinásobkem odstředivek, které slouží k výrobě plutonia. Ruský prezident Vladimír Putin má příznivce i mezi etablovanými evropskými politiky. Po summitu G20 jsou tradičně dobré vztahy mezi Ruskem a Německem v ohrožení. Indie chce skoncovat s masivním dovozem zbraní a začít vyrábět své vlastní. Polovina Spojených států amerických je pod přívalem sněhu. Souhrn zahraničních analýz a komentářů připravil Rostislav Matulík. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Příběhy 20. století V roce 1939 se několik českých Židů na útěku před nacismem dostalo do Dánska. Patřili k nim i hrdinové Příběhů 20. století Věra Wienerová, Judith Shaked rozená Stiastna a Arnošt Lederer. Roku 1940 Němci Dánsko okupovali a o tři roky později začali pronásledovat dánské Židy. Tehdy se odehrála v evropských poměrech unikátní akce na jejich záchranu, jíž se účastnili i čeští uprchlíci. Další díl Příběhů 20. století připravil Adam Drda. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Knížky Plus V literárním magazínu Knížky Plus vás seznámíme s unikátní audioknihou Barbary Wintonové, dcery Nicholase Wintona, který zachránil několik stovek československých dětí před holocaustem. Autorka vypráví o svém otci a upřesňuje některé okolnosti jeho hrdinského činu. Jana Klusáková se také zeptá Petry Jungwirthové, jak především literárně aktivní jsou Česká centra, která propagují českou kulturu v cizině. (30 min)
  21:40 Za hranou Umí Česko chránit práva dětí? Kdo určuje, co je v zájmu dítěte? A kdo pomáhá dětem, kterým jsou jejich práva upírána? Nad tím se v souvislosti s 25. výročím přijetí Úmluvy o právech dítěte zamyslí pořad Za hranou, který připravila Magdalena Trusinová. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Jak se jede "Multiday", jak se točí vodácké "rodinohodiny" a co je to "zandat" řeku? I na to odpoví v pořadu Hovory Martin Bouzek, který jezdí ve svém volném čase divokou vodu v Indii. Profesionálního stavaře i soudního znalce si do studia pozval David Šťáhlavský. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Íránský jaderný program údajně disponuje pětinásobkem odstředivek, které slouží k výrobě plutonia. Ruský prezident Vladimír Putin má příznivce i mezi etablovanými evropskými politiky. Po summitu G20 jsou tradičně dobré vztahy mezi Ruskem a Německem v ohrožení. Indie chce skoncovat s masivním dovozem zbraní a začít vyrábět své vlastní. Polovina Spojených států amerických je pod přívalem sněhu. Souhrn zahraničních analýz a komentářů připravil Rostislav Matulík. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty U příležitosti 25. výročí sametové revoluce se na půdě Karlovy univerzity v Praze uskutečnila veřejná diskuse pod názvem "Kam kráčíš, česká demokracie?" Smyslem debaty nebylo jenom vzpomínat na historii událostí roku 1989, ale spíše kriticky zhodnotit přechod od totalitního komunistického systému k demokracii, který se odehrál v uplynulých 25 letech v České republice. Hosty byli Petr Pithart (bývalý disident, předseda vlády a Senátu ČR), Hana Marvanová (advokátka a bývalá disidentka a politička), Jiří Přibáň (právní teoretik a sociolog působící na Cardiff Law School, University of Wales), Holger Zastrow (předseda FDP v Sasku) a Václav Němec (filosof působící na FF UK a předseda iniciativy Vraťte nám stát!). Pořad připravil Jan Bednář(Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas