ČRo Plus

  21:10 Pro a proti Rekordně nízká volební účast v nedávných senátních volbách rozproudila debaty o potřebě reformy horní parlamentní komory. Jak by se tedy měl Senát změnit, aby přilákal více než 17 procent voličů? V Pro a proti o tom bude Renata Kalenská mluvit s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou z ODS a europoslancem za hnutí Starostové a nezávislí Stanislavem Polčákem. (Repríza) (30 min)
  21:40 Magazín Leonardo Proč člověk chodí po dvou zadních končetinách? Otázka antropology dosud nevyřešená. Globální obliba suši dovedla tichomořského tuňáka obecného na pokraj vyhubení, totéž platí pro další cíl gurmetů: japonského čtverzubce neboli rybu fugu. V Sydney probíhá Mezinárodní kongres světových parků. Vědecký magazín Leonardo připravila Markéta Ševčíková. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory V pořadu Hovory představíme Milana Horáčka, emigranta z roku 1968, který se v Německu stal poslancem parlamentu, poté také poslancem Evropského parlamentu. Milan Horáček se dlouhodobě zabývá ochranou lidských práv a svobod. Mluvit s ním bude Ivana Denčevová. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Souhrn analýz a komentářů k dění ve světě dnes zahájíme zamyšlením nad politikou současné české vlády, která jde proti odkazu Václava Havla - téma připomínáme i proto, že v americkém Kongresu odhalili s velkou slávou bustu prvního polistopadového prezidenta. Přineseme také úvahu o strategii ruského prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajině a informace o postoji Rusů k bojům na východě Ukrajiny. K dalším tématům patří chaotická blízkovýchodní politika prezidenta Spojených států amerických Baracka Obamy a posun ve vyšetřování vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Svět ve 20 minutách připravila Gita Zbavitelová. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Začal soud s bývalou ředitelkou sekretariátu premiéra Janou Nagyovou, nyní Nečasovou - kvůli kauze padla minulý rok vláda. Poslanecké kluby se shodly na zvýšení platů ústavních činitelů o téměř 15 procent, odmítli tak automatické navýšení i návrh vlády na nižší růst. Jak prezidentu Miloši Zemanovi prospěje rozdělení české společnosti - myslí už na další volby? Česká a polská zahraniční politika se diametrálně odlišují, zejména ve vztahu k Rusku a Ukrajině. Pořad Názory a argumenty moderuje Jan Fingerland. (Repríza) (30 min)
  23:40 Zaostřeno Česká i světová média jsou pod nebývalým tlakem kvůli svému zpravodajství o dění na Ukrajině. Jednou je pohled na věc dle kritiků příliš proruský, pak zase příliš proukrajinský. Jak se dá o ukrajinské krizi informovat a nepadnout do jedné z mnoha informačních pastí? Není ukrajinská informační válka ve svém důsledku pro veřejné mínění důležitější než samotné ozbrojené střety? Těmito otázkami se zabývala konference v Cambridge. Názory, které tam zazněly, zprostředkuje náš zpravodaj ve Velké Británii Jiří Hošek, a to v pořadu Zaostřeno. (Repríza) (20 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas