ČRo Plus

  02:20 Archiv Plus Komentované ukázky z rozhlasového archivu k výročím daného týdne nebo měsíce. (30 min)
  02:50 Zaostřeno
  03:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  03:40 Pro a proti Diskuse respondentů zastávajících opačný názor. (30 min)
  04:10 Magazín Leonardo Technika, medicína, svět, příroda a civilizace. (20 min)
  04:30 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  04:50 Hovory
  05:20 Zaostřeno
  05:40 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (19 min)
  06:00 Zprávy
  06:10 Knížky Plus Pořad Knížky Plus připravuje Jana Klusáková. Po výběru z nových knih tentokrát představíme rusistku Michaelu Stoilovu. A šéf pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek představí svou knihu Žirafa na pondělí, aneb ze zápisníku ředitele ZOO. (30 min)
  06:40 Za hranou Na světě přibývá pronásledovaných křesťanů. Nejhorší situace je pro ně podle americké humanitární organizace Open Doors v Severní Koreji, následuje Somálsko, Sýrie, Irák a Afghánistán. Ve většině z pěti desítek států, kde k perzekucím křesťanů dochází, jsou na vině extrémní islamisté. Kdo pomáhá křesťanům v Sýrii a Iráku? A jak jsou na tom věřící jiných vyznání? O tom uslyšíte v pořadu Za hranou, který připravila Magdaléna Trusinová. (20 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Ranní Plus
  08:00 Zprávy
  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Laboratoř : Čím to, že nás nemoci dásní sužují více, než naše předky z doby římské? Co se děje v mozku pavouka skákavky srdnaté? Jak mohou čichové buňky pomoci vozíčkářům? Proč je dobré pít kakao? A co se můžou letečtí inženýři naučit od ptáků? Diskutují neurofyziolog František Vyskočil a rostlinný biolog Viktor Žárský s herci Martinou Hudečkovou a Richardem Trsťanem. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty V Praze byla definitivně dohodnuta koalice, primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO, mimo hru je odsouzený Karel Březina z ČSSD. Pokračuje kritika prezidenta Miloše Zemana, který z návštěvy Číny letěl soukromým letadlem. Jak skončily volby v Tunisku, Indonésii a Durynsku. Komentáři váš provede Jan Bednář. (30 min)
  10:40 Zaostřeno Jak se seznámit s cizinci? Nebo jinak, jak se seznámit s Čechy? Tisíc sto třicet dvě rodiny na tuto otázku odpovídají: Umožnilo nám to u oběda sdružení Slovo 21. Jaké výsledky kromě impozantních čísel byly dosud zaznamenány při setkáních českých a migrantských rodin na neformálních obědech, které si rodiny samy vařily? O tom bude mluvit s účastníky společných stolování Goranka Oljača. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Hostem Jany Šmídové je archivář, kurátor, výtvarník a publicista Jiří Hůla. Před třiceti lety založil v polních podmínkách neoficiální archív dokumentů o českém a slovenském moderním umění a dnes jeho iniciativa přerostla v respektovanou instituci celoevropského významu. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Kurdští bojovníci se připojují k obraně syrského Kobani a západní země se je snaží v boji proti Islámskému státu podpořit. Jaké mají šance? Zaměříme se i na strategii NATO vůči ruské rozpínavosti a vydáme se také do vesmíru. Zjistíme, že pro misi k Marsu by prý byly vhodnější ženské posádky. Vybírala Jana Šmídová. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Co vlastně víme o jazyce jako centru vědeckého zkoumání? Co všechno lingvisté zkoumají a co je zajímá? A jaká je současnost a budoucnost studijních oborů Filozofické fakulty UK? Robert Tamchyna o tom bude mluvit s lingvistkou Mirjam Friedovou, děkankou FF UK v Praze. (30 min)
  12:40 Trendy S čím dál lehčím přístupem na internet sleduje dnes mnoho lidí filmy spíše online na počítači, než aby zapínali televizi v konkrétní čas, nebo vyrazili do kina. Stává se tedy kino mrtvou platformou? A může lepší dostupnost filmů online pomoct menšinovým snímkům, jako jsou dokumenty, artové filmy, anebo počiny evropské kinematografie, které tak mohou lépe konkurovat hollywoodským velkorozpočtovým blockbusterům? Daniela Vrbová natáčela na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Archiv Plus Říjen 1989. Miroslav Štěpán shání v Budapešti, Bělehradě a Sofii inspiraci a spojence, Ladislav Adamec ostře kritizuje špatný stav přestavby u nás, v Rudém právu vychází inzerát s narozeninovým přáním Václavu Havlovi a v Praze probíhají monstrózní Dny Moskvy i protirežimní demonstrace. Rozhlasovým archivem se probíral Pavel Hlavatý. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Inciativa Rekonstrukce státu vystavila politickým stranám první vysvědčení. Uplynul totiž rok od chvíle, kdy se strany zavázaly prosadit do legislativy protikorupční zákony. Komu a proč se vysvědčení hemží trojkami a čtyřkami? A jak vážně strany myslí protikorupční tažení? Diskusi vedla Renata Kalenská. (pořad vysíláme v repríze) (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo V cyklu Zapomenuté portréty představíme osudy Františka Kuchaře. Muže, který se od mládí připravoval na převzetí rodinné živnosti holiče, ale nakonec vše bylo jinak. Mimo jiné prožil nucené nasazení na území nacistického Německa i okupovaného Polska. Byl sice přijat jako kandidát do KSČ, ale vstoupil také do protistátní organizace Věrni zůstaneme, která zcela změnila jeho další život. Připravil Petra Slintáka. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty V Praze byla definitivně dohodnuta koalice, primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO, mimo hru je odsouzený Karel Březina z ČSSD. Pokračuje kritika prezidenta Miloše Zemana, který z návštěvy Číny letěl soukromým letadlem. Jak skončily volby v Tunisku, Indonésii a Durynsku. Komentáři váš provede Jan Bednář. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Jak se seznámit s cizinci? Nebo jinak, jak se seznámit s Čechy? Tisíc sto třicet dvě rodiny na tuto otázku odpovídají: Umožnilo nám to u oběda sdružení Slovo 21. Jaké výsledky kromě impozantních čísel byly dosud zaznamenány při setkáních českých a migrantských rodin na neformálních obědech, které si rodiny samy vařily? O tom bude mluvit s účastníky společných stolování Goranka Oljača. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus : Český kubismus je světovým fenoménem. Jeho specifikem je totiž rozpětí nejen do malířství či sochařství, ale také do užitého umění a hlavně architektury. Tu příjíždějí do Prahy i do dalších míst naší země obdivovat turisté z celého světa. Podíváme se tedy i my například do Domu U Černé matky boží nebo na kubistické domy pod Vyšehradem. Vynechat také nemůžeme Králičkovu lucernu na Jungmannově náměstí. Provede nás historik architektury Zdeněk Lukeš. Moderuje Michael Rozsypal. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Dušičkový Týden v kultuře se dnes nemůže vyhnout Rituálům smrti, tedy výstavě pořádané Náprostkovým muzeum v Praze. Připomeneme si 55 let divadla Semafor, ohlédneme se za jihlavským festivalem dokumentárních filmů a podíváme se do areálu českokrumlovských klášterů, kde právě probíhá rekonstrukce. Pořadem provede Patricie Polanská. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum V rámci pravidleného cyklu rozhovorů s nejdůležitějšími osobnostmi české ekonomiky a obchodu pozval Petr Šimůnek generálního ředitele O2 Tomáše Budníka. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Blízký východ je už desítky let zdrojem válek a mezinárodního napětí. Jeho historické kořeny lze hledat v době 1. světové války, kdy se hroutila Osmanská říše. V Londýně je k vidění výstava pozdních Rembrandtových obrazů. Vybíral Jan Černý. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus Parta ostravských intelektuálů - publicisté, básníci, spisovatelé, režiséři, literární historikové, ale i antikvářka nebo historik umění - se nebojí vzít do rukou motyku, hrábě, lopatu, kbelík nebo hadr. Před více než rokem založili spolek, kterému záleží na kulturním dědictví města. Jejich činnost přiblíží dokument Dagmar Misařové. Následnou diskusi moderuje Lenka Svobodová. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Železná opona rozdělila nejen státy, jejich obyvatele, ale také rodiny. Příběh otce - básníka, překladatele a prozaika - Jiřího Gruši a jeho syna Václava, který se s otcem neviděl od svých čtyř let až do pádu žlezné opony. Připravila Ivana Denčevová. (30 min)
  21:40 Média Plus O proměnách mediálního trhu budeme v rámci cyklu Dnešek o trendech moderní žurnalistiky diskutovat s Karlem Hvížďalou, Ondřejem Austem a Janem Jirákem. Moderuje Radko Kubičko. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Co mají společného Ian McEwan, Vladimír Nabokov, Charles Bukowski, J. K. Rowlingová a David Dalton? Překladatele Ladislava Šenkyříka. Jak se absolvent matematicko - fyzikální fakulty stane předním anglistou? Jak se mu překládala nová biografie "Kdo je ten chlap?" věnovaná Bobu Dylanovi, který - jak Šenkyřík říká - ho naučil anglicky? Moderuje Vladimír Kroc. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Blízký východ je už desítky let zdrojem válek a mezinárodního napětí. Jeho historické kořeny lze hledat v době 1. světové války, kdy se hroutila Osmanská říše. V Londýně je k vidění výstava pozdních Rembrandtových obrazů. Vybíral Jan Černý. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas