ČRo Plus

  01:30 Leonardo Plus
  02:20 Bitva u Zborova+ zkrácená verze pořadu Svět ve 20 min.
  02:20 Dobrá vůle Plus
  03:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  03:40 Historie Plus
  04:10 Média Plus Úvahy a diskuse nad rolí médií v současné společnosti. (20 min)
  04:30 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  04:50 Hovory
  05:20 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (39 min)
  06:00 Zprávy
  06:10 Týden v kultuře Zveme vás na stálou expozici umění 19. století ze sbírek Národní galerie, která byla otevřena v Salmovském paláci. Představíme dvě premiéry - Státní opera uvedla operu Richarda Strausse Salome, a Divadlo v Řeznické původní slovenskou hru Leni, ve které se potkávají kontroverzní Leni Riefenstahlová a americký legendární moderátor Johny Carson. Zajímavostí bude i první vydání knihy Atlasova vzpoura americké filosofky a spisovatelky Ayn Randové, a zavedeme vás i na festival bollywoodských filmů. Týden v kultuře připravila Patricie Polanská. (50 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Hovory o náboženství Hostem pořadu Hovory je Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu, filmový historik a teoretik. Naděžda Hávová s ním bude mluvit o uchovávání téměř sto let starých filmů nebo o tom, kolik stojí jejich restaurování a jak asi budeme chránit digitální filmy pro budoucí generace. (30 min)
  07:40 Trendy Kvalitní žurnalistika se nedělá sama a není zadarmo, argumentují ti, kteří zavádějí zpoplatněné zpravodajské weby. To je určitě pravda. Jenže nepřicházejí tak dobrovolně o čtenáře a o mediální vliv, protože citovat se budou spíše otevřené zdroje než exkluzivní? Zahraniční zkušenost s tímto dilematem přinesou dnešní Trendy, které připravila Daniela Vrbová. (20 min)
  08:00 Zprávy
  08:10 Názory a argumenty Nedělním speciálním vydáním pořadu Názory a argumenty, ve kterém jako pokaždé přinášíme výběr těch nejzásadnějších komentářů z uplynulého týdne, Vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (30 min)
  08:40 Zaostřeno Proč se boří památníky? Je to obdoba ikonoklasmu, tedy odstraňování model? Jde v kvasu revoluce o nevyhnutelný projev souboje s mocí? Máme co do činění s přepisováním dějin či dokonce vandalismem? Právě odstraňování památníků - zejména politických vůdců - se budeme věnovat v dnešním pořadu Zaostřeno. (20 min)
  09:00 Zprávy
  09:10 Leonardo Plus Pořad Leonardo Plus věnujeme problematice vymírání. Vědci se shodli, že skutečně velkých masových vymírání se odehrálo za dobu existence pozemského života celkem pět. To největší nastalo na konci permu, tedy v období prvohor avymazalo ze zemského povrchu 96 procent všech tehdejších druhů. Dnes se však mluví o počátku tzv. šestého velkého vymírání, jehož viníkem je člověk. Které druhy jsou dnes člověkem ohrožené? A co udělat pro jejich záchranu? Odpovědi bude hledat redaktorka Tamara Urválková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (50 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Hostem Hovorů je Petr Chmátal, lékař a ředitel Ústavu leteckého zdravotnictví. Petr Žantovský s ním bude mluvit o jeho vojenské zkušenosti před listopadem 1989 i po něm, o jeho působení v misích v Bosně a Iráku a také o globálních hrozbách dneška. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Rusko by rádo vyvolalo dojem, že svět je opět místem, kde jako světová velmoc soupeří se Spojenými státy. Tato iluze vyvolává zajímavé úvahy o hodnotách, které vládnou v těchto velikých a mocných státech. V Londýně je výstava rakouského malíře, jehož obrazy budily poprask, otevíraly cestu moderního umění a zároveň nepřímo předpovídaly hrůzy 20. století. V řecké Makedonii byl objeven velký antický hrob z doby Alexandra Velikého. Připravil Jan Černý. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Laboratoř Proč moucha žije ve špíně a nenakazí se? Co dodává věda k přísloví o učeném, který nepadá z nebe. Jak rostliny brzdí změnu klimatu. Klokan z éry neandrtálců chodil možná po dvou! Nahradí kolonoskopii nanojogurt? V rozhlasové Laboratoři diskutují odborník na lékařskou genetiku Milan Macek a biolog Petr Jedelský s herci Kamilou Špráchalovou a Richardem Trsťanem. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Dobrá vůle Plus Nedaleko slovneského Bardějova se v létě sešli na letním táboře Romano Drom hudebníci z České filharmonie s dětmi z několika východoslovenských romských osad a také se členy pěveckého sboru Čhavorenge, který vede zpěvačka Ida Kelarová. Připravovali se na společný koncert v Liptovském Mikuláši a v romských v osadách Lenartov a Raslavice. Dokument Tomáše Černého, který natočil pro cyklus Dobrá vůle, nabízí bližší setkání s tématem, před kterým mnozí zavírají oči. Hosty Lenky Svobodové v následující diskuzi budou romista a překladatel Zbyněk Andrš a romský aktivista a pastorační asistent z Náchoda Milan Stojka. (50 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Historie Plus Mariánský sloup na Staroměstském náměstí byl vztyčen v roce 1652 jako výraz poděkování za to, že Praha odolala vpádům švédských vojsk na konci třicetileté války. Krátce po vzniku samostatného Československa sloup svrhl rozvášněný dav, který vedl František Sauer. Když se po sametové revoluci objevila iniciativa za obnovení sloupu, vyprovokovala také odpůrce instalace novodobé kopie. Jaké je poselství této mariánské památky, která až do dnešních dnů vzbuzuje značné emoce? Dozvíte se v Historii Plus, kterou vás provede Michaela Krčmová. (30 min)
  14:40 Média Plus Pořad Média Plus má tentokrát podtitul Média a architektura. Jak se daří rozvíjet dialog novinářů se staviteli? A pokud tyto debaty v tiskovém prostředí vůbec probíhají, jak ovlivňují kýžený výsledek, tedy vědomí celé společnosti o potřebě kvalitní architektury, která kultivuje jedince a utváří kolektiv? Nejen na tyto otázky budou odpovídat hosté Davida Šťáhlavského. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (49 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Laboratoř Proč moucha žije ve špíně a nenakazí se? Co dodává věda k přísloví o učeném, který nepadá z nebe. Jak rostliny brzdí změnu klimatu. Klokan z éry neandrtálců chodil možná po dvou! Nahradí kolonoskopii nanojogurt? V rozhlasové Laboratoři diskutují odborník na lékařskou genetiku Milan Macek a biolog Petr Jedelský s herci Kamilou Špráchalovou a Richardem Trsťanem. Moderuje Martina Mašková. (Repríza) (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden ve světě V centru pozornosti tohoto vydání Týdne ve světě budou volby na Ukrajině. Na místě jsou dva zpravodajové Českého rozhlasu, kteří poskytnou podrobné informace. Nabídneme i souhrn událostí na syrsko-tureckém pomezí a další důležitá témata, která v tomto týdnu hýbala světěm. Uvádí Martin Ježek. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty V debatě u kulatého stolu pořadu Názory a argumenty budeme diskutovat o událostech končícího týdne, především o jmenování nové evropské komise. Pozvání přijal americký novinář dlouhodobě žijící v České republice Erik Best, komentátor Hospodářských novin Adam Černý a Josef Brož. Moderuje Jan Bednář. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Nádraží v krkonošské obci Martinice nechala v roce 1871 postavit tehdejší Rakouská severozápadní dráha. Dnes je unikátní i tím, že si jako jediná železniční stanice v Česku ponechala funkční, původní zabezpečovací systém. Občané Martinic v Krkonoších usilují o její zachování. Mají podporu odborníků z Českého vysokého učení technického i památkářů. Proti jsou majitelé budov z Českých drah i Správa železniční dopravní cesty. Jak to dopadne? Na to se Čestmír Klos a Terezie Jirásková zeptají v pořadu Ekofórum. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Pryč s nenáviděnými dýněmi a kostlivci, volají ruští nacionalisté. Separatisté na Ukrajině se svého snu o Novém Rusku nevzdávají. Rusko si připomíná Den obětí stalinských čistek. Ozbrojenci z Islámského státu zveřejnili video, na němž ukazují brutální výchovné metody na dobytých územích. Před dvaceti lety podepsali Izraelci a Jordánci mírovou smlouvu, která je jedním z pilířů bezpečnosti židovského státu. Pořad připravil Rostislav Matulík. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Příběhy 20. století V rámci cyklu Příběhy 20. století vysíláme druhou část pořadu o Pavlu Landovském. Herec a dramatik, který zemřel 10. října, si za normalizace v 70. letech dokázal odpustit kariéru, respektive vzdát se jí ve chvíli, kdy byla víc než slibně rozjetá. Věděl, že jsou v životě důležitější věci. Pořad připravil Adam Drda. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Knížky Plus Pořad Knížky Plus připravuje Jana Klusáková. Po výběru z nových knih tentokrát představíme rusistku Michaelu Stoilovu. A šéf pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek představí svou knihu Žirafa na pondělí, aneb ze zápisníku ředitele ZOO. (30 min)
  21:40 Za hranou
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Unikátní projekt Příběhy bezpráví, který prostřednictvím dokumentárních filmů a dobových materiálů osvětluje českým studentům zločiny totalitních režimů, slaví desáté narozeniny. Jak probíhá spolupráce se školami a jaký zájem projevují studenti a pedagogové? I o tom hovoří s Janou Šmídovou šéf projektu Karel Strachota. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Pryč s nenáviděnými dýněmi a kostlivci, volají ruští nacionalisté. Separatisté na Ukrajině se svého snu o Novém Rusku nevzdávají. Rusko si připomíná Den obětí stalinských čistek. Ozbrojenci z Islámského státu zveřejnili video, na němž ukazují brutální výchovné metody na dobytých územích. Před dvaceti lety podepsali Izraelci a Jordánci mírovou smlouvu, která je jedním z pilířů bezpečnosti židovského státu. Pořad připravil Rostislav Matulík. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty V debatě u kulatého stolu pořadu Názory a argumenty budeme diskutovat o událostech končícího týdne, především o jmenování nové evropské komise. Pozvání přijal americký novinář dlouhodobě žijící v České republice Erik Best, komentátor Hospodářských novin Adam Černý a Josef Brož.Moderuje Jan Bednář. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas