ČRo Plus

  09:10 Laboratoř Proč moucha žije ve špíně a nenakazí se? Co dodává věda k přísloví o učeném, který nepadá z nebe. Jak rostliny brzdí změnu klimatu. Klokan z éry neandrtálců chodil možná po dvou! Nahradí kolonoskopii nanojogurt? V rozhlasové Laboratoři diskutují odborník na lékařskou genetiku Milan Macek a biolog Petr Jedelský s herci Kamilou Špráchalovou a Richardem Trsťanem. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  10:40 Zaostřeno Židé v Polsku mají ve svém čele Američana. Vrchní polský rabín Michael Schudrich se narodil v roce 1955 v New Yorku. Země střední a východní Evropy ovšem dobře zná, v Praze před listopadem 1989 absolvoval několik bytových seminářů, kde se setkal mj. s českými židy. Jak vnímá současnou polskou židovskou obec? Které aktuální problémy jsou pro polské židy obzvlášť palčivé? Pořad Zaostřeno připravila Magdalena Trusinová. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Unikátní projekt Příběhy bezpráví, který prostřednictvím dokumentárních filmů a dobových materiálů osvětluje českým studentům zločiny totalitních režimů, slaví desáté narozeniny. Jak probíhá spolupráce se školami a jaký zájem projevují studenti a pedagogové? I o tom bude v pořadu Hovory s Janou Šmídovou mluvit šéf projektu Karel Strachota. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Evropská média se vracejí k atentátu na kanadský parlament. Italský list Corriere della Sera reaguje na dopis Evropské komise, ve kterém Brusel žádá Řím, aby vysvětlil, proč návrh italského rozpočtu na příští rok nesplňuje dohodnuté cíle. Ruské Vědomosti a lotyšský list Diena se zamýšlejí nad tím, jak ovlivní vývoj na Ukrajině nadcházející nedělní parlamentní volby. Náklady, které si vyžádala anexe Krymu a hybridní válka na východě Ukrajiny, vážně ohrožují ruskou ekonomiku, píše německý týdeník Die Zeit. Tak zvané probiotické potraviny chrání lidský organismus, hlásají slogany výrobců. Co je na tom ale pravdy? Na to odpovídá rozhlasová stanice Deutschlandfunk. Pořad připravila Šárka Daňková. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Jaká je úroveň technického vzdělávání v Česku? A jak vlastně například funguje automatické řízení mechanických soustav? Hostem Studia Leonardo bude děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze Michael Valášek. Tématem rozhovoru bude také obor mechatroniky. Co si pod tím můžeme představit? Ptát se bude Michael Rozsypal. (30 min)
  12:40 Trendy Po desetiletích, kdy se v Česku o smrti raději příliš nemluvilo na veřejnosti, v médiích, ba dokonce ani v rodinách, přichází éra, kdy se téma snaží otevřít komunikační kampaně, přibližující konkrétní činnost hospiců a zdravotnických zařízení. Jak lidé v 21. století mluví o smrti a jak byste o ní měli uvažovat vy? Trendy moderuje Dalibor Zíta. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Archiv Plus Před 25 lety, 23. října 1989, byla formálně ustavena novodobá Maďarská republika a komunistické Maďarsko tímto okamžikem skončilo. Reformní proces, kterým se Maďarsko změnilo v demokratický stát, vám teď v naší archivní rubrice přiblíží Pavel Hlavatý. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Evropská média se vracejí k atentátu na kanadský parlament. Italský list Corriere della Sera reaguje na dopis Evropské komise, ve kterém Brusel žádá Řím, aby vysvětlil, proč návrh italského rozpočtu na příští rok nesplňuje dohodnuté cíle. Ruské Vědomosti a lotyšský list Diena se zamýšlejí nad tím, jak ovlivní vývoj na Ukrajině nadcházející nedělní parlamentní volby. Náklady, které si vyžádala anexe Krymu a hybridní válka na východě Ukrajiny, vážně ohrožují ruskou ekonomiku, píše německý týdeník Die Zeit. Tak zvané probiotické potraviny chrání lidský organismus, hlásají slogany výrobců. Co je na tom ale pravdy? Na to odpovídá rozhlasová stanice Deutschlandfunk. Pořad připravila Šárka Daňková. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Prezident Miloš Zeman se výroky k roli Ruska v ukrajinské krizi dopustil podle předních českých osobností vlastizrady. Pod peticí "Jsme Česká republika, nechceme být ani ryba ani rak", která kritizuje postoj prezidenta, ale i vlády k Rusku, je už více než deset tisíc podpisů. Renata Kalenská v Pro a proti položí otázku, jestli je Miloš Zeman vlastizrádce, spoluautorovi petice historikovi Janu Urbanovi a bývalému velvyslanci na Ukrajině a v Rusku Jaroslavu Baštovi. (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo V Magazínu Leonardo Civilizace se už naposledy vydáme do Muzea alchymistů a mágů staré Prahy. Tentokrát budeme mluvit o tom, co si představit pod termínem zapisovaným v alchymistických spisech jako V.I.T.R.I.O.L. Nabídneme rovněž detaily z výzkumu kostí Filipa II. Makedonského - otce Alexandra Velikého. A vydáme se po stopách benediktinského řádu. Benediktini zanechali na našem území řadu zajímavých staveb, které vytvářeli slavní architekti. Zbylo nám po nich i mnoho literárních památek, z nichž nejslavnější bude zřejmě Kodex Gigas - tzv. Ďáblova bible. Pořad připravila Adriana Krobová. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Židé v Polsku mají ve svém čele Američana. Vrchní polský rabín Michael Schudrich se narodil v roce 1955 v New Yorku. Země střední a východní Evropy ovšem dobře zná, v Praze před listopadem 1989 absolvoval několik bytových seminářů, kde se setkal mj. s českými židy. Jak vnímá současnou polskou židovskou obec? Které aktuální problémy jsou pro polské židy obzvlášť palčivé? Pořad Zaostřeno připravila Magdalena Trusinová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus Pořad Leonardo Plus věnujeme problematice vymírání. Vědci se shodli, že skutečně velkých masových vymírání se odehrálo za dobu existence pozemského života celkem pět. To největší nastalo na konci permu, tedy v období prvohor avymazalo ze zemského povrchu 96 procent všech tehdejších druhů. Dnes se však mluví o počátku tzv. šestého velkého vymírání, jehož viníkem je člověk. Které druhy jsou dnes člověkem ohrožené? A co udělat pro jejich záchranu? Odpovědi bude hledat redaktorka Tamara Urválková. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Zveme vás na stálou expozici umění 19. století ze sbírek Národní galerie, která byla otevřena v Salmovském paláci. Představíme dvě premiéry - Státní opera uvedla operu Richarda Strausse Salome, a Divadlo v Řeznické původní slovenskou hru Leni, ve které se potkávají kontroverzní Leni Riefenstahlová a americký legendární moderátor Johny Carson. Zajímavostí bude i první vydání knihy Atlasova vzpoura americké filosofky a spisovatelky Ayn Randové, a zavedeme vás i na festival bollywoodských filmů. Týden v kultuře připravila Patricie Polanská. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Automobilový průmysl v Česku je letos jednoznačným tahounem tuzemské ekonomiky. Navíc Česká republika je v produkci aut na jednoho obyvatele na druhém místě ve světě. A v celkové světové produkci aut nám patří pozice šestnáctá. Pořad o ekonomice, byznysu a penězích moderuje Petr Šimůnek. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Rusko by rádo vyvolalo dojem, že svět je opět místem, kde jako světová velmoc soupeří se Spojenými státy. Tato iluze vyvolává zajímavé úvahy o hodnotách, které vládnou v těchto velikých a mocných státech. V Londýně je výstava rakouského malíře, jehož obrazy budily poprask, otevíraly cestu moderního umění a zároveň nepřímo předpovídaly hrůzy 20. století. V řecké Makedonii byl objeven velký antický hrob z doby Alexandra Velikého. Připravil Jan Černý. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus Nedaleko slovenského Bardějova se v létě sešli na letním táboře Romano Drom hudebníci z České filharmonie s dětmi z několika východoslovenských romských osad a také se členy pěveckého sboru Čhavorenge, který vede zpěvačka Ida Kelarová. Připravovali se na společný koncert v Liptovském Mikuláši a v romských v osadách Lenartov a Raslavice. Dokument Tomáše Černého, který natočil pro cyklus Dobrá vůle, nabízí bližší setkání s tématem, před kterým mnozí zavírají oči. Hosty Lenky Svobodové v následující diskuzi budou romista a překladatel Zbyněk Andrš a romský aktivista a pastorační asistent z Náchoda Milan Stojka. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Mariánský sloup na Staroměstském náměstí byl vztyčen v roce 1652 jako výraz poděkování za to, že Praha odolala vpádům švédských vojsk na konci třicetileté války. Krátce po vzniku samostatného Československa sloup svrhl rozvášněný dav, který vedl František Sauer. Když se po sametové revoluci objevila iniciativa za obnovení sloupu, vyprovokovala také odpůrce instalace novodobé kopie. Jaké je poselství této mariánské památky, která až do dnešních dnů vzbuzuje značné emoce? Dozvíte se v Historii Plus, kterou vás provede Michaela Krčmová. (30 min)
  21:40 Média Plus Pořad Média Plus má tentokrát podtitul Média a architektura. Jak se daří rozvíjet dialog novinářů se staviteli? A pokud tyto debaty v tiskovém prostředí vůbec probíhají, jak ovlivňují kýžený výsledek, tedy vědomí celé společnosti o potřebě kvalitní architektury, která kultivuje jedince a utváří kolektiv? Nejen na tyto otázky budou odpovídat hosté Davida Šťáhlavského. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Hostem Hovorů je Petr Chmátal, lékař a ředitel Ústavu leteckého zdravotnictví. Petr Žantovský s ním bude mluvit o jeho vojenské zkušenosti před listopadem 1989 i po něm, o jeho působení v misích v Bosně a Iráku a také o globálních hrozbách dneška. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Rusko by rádo vyvolalo dojem, že svět je opět místem, kde jako světová velmoc soupeří se Spojenými státy. Tato iluze vyvolává zajímavé úvahy o hodnotách, které vládnou v těchto velikých a mocných státech. V Londýně je výstava rakouského malíře, jehož obrazy budily poprask, otevíraly cestu moderního umění a zároveň nepřímo předpovídaly hrůzy 20. století. V řecké Makedonii byl objeven velký antický hrob z doby Alexandra Velikého. Připravil Jan Černý. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas