ČRo Vltava

  08:00 Víkendová příloha stanice Vltava Kulturně-publicistický týdeník. 207 minut reportáží, rozhovorů, glos, fejetonů, dokumentů, literárních ukázek a hudby jazzové i vážné připravil a uvádí Jiří Kamen. 8.00 Pozvánka na dnešní vydání Přílohy. (207 min)
  09:00 Polní pošta (díl sedmý) Obrazy z války aneb "Ráno prudká střelba z děl i strojních pušek...Ústup?" Cyklus kompozicí z dopisů a deníků českých vojáků z front první světové války a odpovědí ze zázemí, které nám také poskytli posluchači stanice Vltava. Připravili Pavla Horáková a Jiří Kamen. (iR) (60 min)
  10:00 Autogramiáda na Vltavě - Od českého Tokia k exotické Praze Jan Lukavec komentuje ukázky ze své knihy o českém vnímání a interpretaci Orientu a o postupném pronikání "exotična" k nám, o reakcích našich předků na tančící derviše a břišní tanečnice, o prvních skutečných indiánech a černoších žijících v Čechách apod. Součástí pořadu je posluchačská soutěž, jejíž tři vítězové získají Lukavcovu knihu s autorovým věnováním. (57 min)
  10:57 Umění žít a Alexandre Balthasar Laurent Grimod de la Reyniere. Právník, divadelní kritik a mystifikátor, ale především zakladatel světoznámé Jury dégustateur, která v Paříži "diktovala" zásady moderní gastronomie. Připravila Eliška Závodná. (30 min)
  11:27 Minutová hra Jan Herget: Jiná němá barikáda (3 min)
  11:31 Povídka Jakob Julius David: Halucinace. Povídka moravského německy píšícího spisovatele. Překlad Alžběta Peštová. Účinkuje Jan Kolařík, režie Tomáš Soldán. Připravila Olomouc. (29 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Hudební galerie Camille Saint-Saëns: Karneval zvířat. Velká zoologická fantazie pro dva klavíry a komorní orchestr (25 min). Hrají Martha Argerich, Nelson Freire, Gidon Kremer (housle), Isabelle van Keulen (housle), Tabea Zimmermann (altová viola), Mischa Maisky (violoncello), Georg Hörtnagel (kontrabas), Irena Grafenauer (flétna), Eduard Brunner (klarinet), Markus Steckeler (xylofon) a Edith Salmen-Weber (zvonkohra). - Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky. Orchestrální suita z opery (20 min). Hraje Česká filharmonie, řídí Václav Neumann. (49 min)
  13:00 Euphonia "Jen pravda je diadém umění ..." (1/6). Cyklus pořadů o Václavu Janu Tomáškovi (1774-1850) připravil Martin Vojtíšek. Hovoří Jan Hyhlík a Jindřich Bálek. (iR) (ČH) (59 min)
  14:00 Rozhlasové jeviště Georg Büchner: Vojcek. Tragický příběh muže v soukolí krutých sociálních vztahů. Přelomové dílo moderní dramatiky. Přeložil Ludvík Kundera. Rozhlasová úprava a dramaturgie Hynek Pekárek. Hudba Michal Rataj. Režie Aleš Vrzák. Osoby a obsazení: Vojcek (Martin Finger), Ondřej, Vojckův kamarád (Jaroslav Plesl), Marie (Magdaléna Borová), Markéta, Mariina sousedka (Simona Babčáková), Stařec + Žid (Rudolf Pellar), Vyvolávač (Miloš Vávra), Plukovní tambor (Martin Stránský), Doktor (Ladislav Frej), Hejtman (Václav Vydra), Hospodský (Otmar Brancuzský), německý hlas v úvodu (Tomáš Zielinski) a český hlas v úvodu (Naděžda Hávová). Natočeno v roce 2009 (45 min). (iR) (47 min)
  14:47 Concerto & Concertino 34. ročník Duškovy soutěže hudební mládeže ve zpěvu Kategorie amatérských pěvců. Zpívají Filip Dobrovodský, Vladimíra Berná, Klára Benešová, Kateřina Kührová, Karolína Formánková a Adam Grygar. Klavírní spolupráce Štěpán Lukeš, Michal Bartoš, Irena Špinlerová, Kostiantyn Tyshko, Markéta Nezeldová, Lukáš Kubenka. S předsedou poroty soutěže pěvcem Romanem Janálem a s tajemnicí pořádající Mozartovy obce Miladou Jonášovou rozmlouvá Stanislav Vaněk. (69 min)
  15:56 Minutová hra Jan Herget: Jiná němá barikáda (3 min)
  16:00 Fortissimo Koncert ze skladeb, které zatřásly hudebním světem. Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Joseph Haydn: Symfonie č. 1 D dur Lukavická (12 min). Řídí Stanislav Bogunia. - Koncert pro trubku a orchestr Es dur (15 min). Sólistka Tine Thing Helseth. Řídí Charles Olivieri-Munroe. - Symfonie č. 104 D dur Salomon (28 min). Řídí Stanislav Bogunia. Připravil a uvádí Otomar Kvěch. (59 min)
  17:00 Slovo o divadle Živě z Jatek! Cirk La Putyka otevře 5. listopadu v pražské Holešovické tržnici nové divadlo. Multifunkční prostor ponese název Jatka 78 s podtitulem Místo pro nové umění. Prohlídku v přímém přenosu včetně rozhovorů s organizátory a architekty provedou Marina Feltlová a Karel Kratochvíl. (30 min)
  17:30 Výročí týdne Václav Rabas (+26. 10. 1954) Lidé, věci a krajiny. Připravil Jiří Hůla. (14 min)
  17:45 Jazzový podvečer Sladké je žít. Jazz doprovází poezii, poezie doprovází jazz. Hraju si jako harant. Pásmo z pozdních veršů básníka Ladislava Dvořáka. Připravil Petr Čermáček. Účinkují Martin Myšička, Hanuš Bor a Matěj Nechvátal. Režie Tereza Verecká. (44 min)
  18:30 Četba na pokračování Milena Lenderová: Dcera národa? (3/5). Z životopisné knihy o smutném osudu dcery Karla Havlíčka Zdeňky čte Hana Kofránková. Režie Luboš Koníř. V dramaturgii a úpravě Hany Soukupové připravily České Budějovice. (iR) (30 min)
  19:01 Čajovna Hodina polštiny s písničkami Beaty Bocek. Připravil a uvádí Aleš Opekar. Repríza ze 7. 6. 2014. (iR) (PL) (59 min)
  20:00 Operní večer Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky. Opera o třech dějstvích na libreto skladatele podle románu Rudolfa Těsnohlídka. Osoby a obsazení: Revírník (Gerald Finley), Paní revírníková a Sova (Donna Ellen), Rechtor (James Kryshak), Farář (Andreas Hörl), Harašta, obchodník (Wolfgang Bankl), Pásek, hostinský (Jan Sebastian Höhener), Paní Pásková (Sabine Kogler), Liška Bystrouška (Chen Reiss), Lišák (Hyuma Ko), Lapák, pes (Ilseyar Khayrullova), Kohout (Heinz Zednik), Slepice Chocholka (Lydia Rathkolb) a další. Sbor a orchestr Vídeňské státní opery řídí Franz Welser-Möst. Záznam představení z 21. 6. 2014. (ČH) Připravil a uvádí Jindřich Bálek. (115 min)
  21:55 Netopil diriguje Janáčka
  22:45 Svět poezie Mascha Kaléko: Mám volno v práci a v nástup jara věřím. Výběr z poezie německé autorky. Pořad připravili Tereza Semotamová a Jonáš Hájek, v jehož překladu básně zazní. Režie Markéta Jahodová. (15 min)
  23:00 Stránky na dobrou noc Blanka Pešinová: Vzpomínky na Sýrii II (1/5). Úryvky z dosud nevydaného deníku manželky diplomata z let 2005 - 2006, s komentářem autorky. Připravila Vladimíra Bezdíčková. Účinkuje Lucie Trmíková. Režie Petr Mančal. (15 min)
  23:15 Minutová hra Jan Herget: Jiná němá barikáda (3 min)
  23:18 Hudební fórum s Petrem Slabým. Svět jiné hudby. Novinky z britského vydavatelství Leo Records aneb Jižní výlety švýcarského tria Potage du Jour, bigbandové imprese Aaardvark Jazz Orchestra, připomínka stého výročí narození mýtického Sun Ra. (42 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas