ČRo Plus

  06:10 Ranní Plus
  07:00 Zprávy
  07:10 Ranní Plus
  08:00 Zprávy
  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Ranní Plus
  09:30 Pro a proti Poslanci se na nynější schůzi pokusí zvrátit veto prezidenta ohledně zákona o dětských skupinách. Rodiče by tak měli pro své ratolesti náhradu přeplněných mateřských škol. Kritici dětských skupin tvrdí, že to budou jen jakési opatrovny dětí a že nebudou alternativou, ale konkurencí mateřských škol. Který tábor má jaké argumenty? Dozvíte se to v duelu, který moderuje Tomáš Pavlíček. Jeho hosty budou dvě poslankyně - Vlasta Bohdalová z ČSSD a Helena Langšádlová z TOP 09. (30 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty V Názorech a argumentech okomentujeme například následující témata: Poslanecká sněmovna znovu schvaluje zákony, které vetoval prezident republiky. Jak si stojí ČSSD po volbách? V Rusku zahynul za podivných okolností šéf francouzské firmy Total, známý odpůrce sankcí proti Moskvě. Handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl za zabití své přítelkyně odsouzen k pěti letům vězení. Chápeme dobře odbory v Německu? Proč se tam tolik stávkuje? Němečtí Zelení žádají nasazení Bundeswehru proti Islámskému státu. Moderuje Alexander Tolčinský. (30 min)
  10:40 Zaostřeno V těchto dnech si připomínáme padesáté výročí velkého úspěchu naší gymnastiky - v roce 1964 získala Věra Čáslavská na olympijských hrách v Tokiu tři zlaté medaile - ve víceboji, přeskoku a na kladině. Jak je na tom česká gymnastika dnes, o 50 let později? Jak cvičí děti na školách, jak jsou dnešní děti ohebné? S Věrou Čáslavskou o tom bude mluvit Petr Kadeřábek. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Jestli někdo umí proniknout do vztahů mezi lidmi, pak je to spisovatelka Milena Holcová. Bez sentimentu a kýče, ale zato s noblesou, vnímavostí a porozuměním. Ať se její příběhy odehrávají v kulisách exotických cest anebo chalupy v Česku, vždy je v nich hloubka a vhled do těch zákoutí duše, která necháváme i sami před sebou raději zavřená. S Milenou Holcovou se toho odvážíme - nad příběhy lidí, kteří řeší nejen běžná, ale i zásadní etická témata života. Poslouchejte Hovory, které moderuje Eva Hůlková. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Lidská záliba v předpovídání katastrofy má novou potravu v podobě epidemie krvácivé horečky eboly a hrozivé fantazie je třeba uvádět na pravou míru. V Indonésii budí naděje nástup nového prezidenta, ale stará politická elita se nehodlá snadno vzdát moci. V Číně se prý chystá reforma soudnictví, které dosud především zajišťovalo, aby lidé poslouchali. Kulturní Rusko si minulý týden připomnělo, že uplynulo dvě stě let od smrti statečného básníka Michaila Lermontova. Pořad připravil Jan Černý. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Tématem vědeckého Studia Leonardo je kvalita potravin a význam tuků ve stravě. Jak jsme na tom s kvalitou potravin ve srovnání s jinými evropskými zeměmi? Jak probíhá analýza potravin? A nakolik jsou pro lidské zdraví důležité tuky a luštěniny? Zeptáme se Jany Dostálové z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Tuky, jedna ze tří hlavních živin, patří mezi nezbytné složky lidské výživy. Slouží jako zdroj energie a řady důležitých látek - esenciálních mastných kyselin, vitaminů, antioxidantů a dalších. Jak vysoký podíl tuků je už ve stravě nebezpečný? Moderuje Jan Burda. (30 min)
  12:40 Trendy České sklo, to nejsou jen křišťálové lustry. České firmy dnes dodávají sklo i takovým luxusním značkám jako je Ashton Martin nebo Bentley. Co tyto společnosti žádají a co to znamená pro české skláře? O tom budou Trendy s Davidem Šťáhlavským. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Lidé pera V pořadu Lidé pera se Ivan Štern - v rámci cyklu Vzkazy české demokracie - zamyslí nad esejem filosofa Karla Kosíka. Text s názvem Jinoch a smrt pochází z 90. let minulého století a autor ho věnoval úvahám nad otázkou oběti. Vrátil se tak asi 50 let zpět na konec 2. světové války, kdy byl jakožto člen odbojové skupiny Předvoj zatčen gestapem a vězněn v Terezíně. Jaký je pravý význam slova oběť? Kolik má kategorií? I na tyto otázky budeme hledat odpovědi. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Lidská záliba v předpovídání katastrofy má novou potravu v podobě epidemie krvácivé horečky eboly a hrozivé fantazie je třeba uvádět na pravou míru. V Indonésii budí naděje nástup nového prezidenta, ale stará politická elita se nehodlá snadno vzdát moci. V Číně se prý chystá reforma soudnictví, které dosud především zajišťovalo, aby lidé poslouchali. Kulturní Rusko si minulý týden připomnělo, že uplynulo dvě stě let od smrti statečného básníka Michaila Lermontova. Pořad připravil Jan Černý. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Poslanci se na nynější schůzi pokusí zvrátit veto prezidenta ohledně zákona o dětských skupinách. Rodiče by tak měli pro své ratolesti náhradu přeplněných mateřských škol. Kritici dětských skupin tvrdí, že to budou jen jakési opatrovny dětí a že nebudou alternativou, ale konkurencí mateřských škol. Který tábor má jaké argumenty? Dozvíte se to v duelu, který moderuje Tomáš Pavlíček. Jeho hosty budou dvě poslankyně - Vlasta Bohdalová z ČSSD a Helena Langšádlová z TOP 09. (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Obyvatelstvo řady zemí v tropickém pásmu trápí nakažlivé choroby, o nichž často většina lidí v našich oblastech nemá ani ponětí. Dozvídáme se o nich jen v situaci, kdy hrozí jejich zavlečení do jiných částí světa, jako je tomu v případě eboly. Rozmanitých "exotických" nemocí je ale celá řada. Které z nich představují skutečnou hrozbu a kterým by se naopak současnými prostředky dalo úspěšně čelit? Jak pomáhají lidem v zasažených oblastech specialisté, jako jsou Lékaři bez hranic? Magazín Leonardo připravil Martin Srb. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty V Názorech a argumentech okomentujeme například následující témata: Poslanecká sněmovna znovu schvaluje zákony, které vetoval prezident republiky. Jak si stojí ČSSD po volbách? V Rusku zahynul za podivných okolností šéf francouzské firmy Total, známý odpůrce sankcí proti Moskvě. Handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl za zabití své přítelkyně odsouzen k pěti letům vězení. Chápeme dobře odbory v Německu? Proč se tam tolik stávkuje? Němečtí Zelení žádají nasazení Bundeswehru proti Islámskému státu. Moderuje Alexander Tolčinský. (30 min)
  15:40 Zaostřeno V těchto dnech si připomínáme padesáté výročí velkého úspěchu naší gymnastiky - v roce 1964 získala Věra Čáslavská na olympijských hrách v Tokiu tři zlaté medaile - ve víceboji, přeskoku a na kladině. Jak je na tom česká gymnastika dnes, o 50 let později? Jak cvičí děti na školách, jak jsou dnešní děti ohebné? S Věrou Čáslavskou o tom bude mluvit Petr Kadeřábek. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Studio Leonardo Onkologická léčba nemůže podle Luboše Petruželky, přednosty Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, ustrnout na proklamacích o správné léčbě pro správného pacienta. Nastal podle něj čas změnit pohled od "reaktivní" k "proaktivní" medicíně. Jaké jsou nové moderní trendy v léčbě onkologických onemocnění? Kde se společně potkávají onkologové a chirurgové a v jakých případech padne rozhodnutí pro onkologickou léčbu a v jakých pro chirurgický zásah? Moderuje Robert Tamchyna. (30 min)
  16:40 Trendy Čím přesně zlepšují šachové stolky nebo klavíry v ulicích veřejný prostor? Není důležitější mít spravené chodníky, bezbariérové přechody pro chodce, upravenou zeleň a zajištěnou bezpečnost v ulicích? O tom budou diskutovat architekt Adam Gebrian, organizátor dne Zažít město jinak Jan Šindelář a Tomáš Ctibor z Institutu plánování a rozvoje Prahy. Pořad připravil Michael Rozsypal (20 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Den podle...
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  18:40 Zaostřeno Mají být lidé se schizofrenií zavření v ústavech pod přísným dohledem? A zabránilo by to útoku, který se stal minulý týden na střední škole ve Žďáru nad Sázavou? Na systém psychiatrické péče v České republice, na to, jak by měla fungovat a jaké máme stále nedostatky, se v pořadu Zaostřeno podívá několik expertů. Většina se shoduje na tom, že tuzemská psychiatrická péče není dokonalá. Připravila Petra Benešová. (20 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Radiofórum Severokorejský diktátor Kim Čong-un se po 40 dnech beze zpráv minulý týden ukázal na veřejnosti. Jeho dočasné zmizení vyvolalo známky neklidu na mezinárodní scéně. Severní Korea navíc překvapila diplomaty v OSN návrhem vlastní rezoluce, která vychvaluje respektování lidských práv v její zemi. Máme se obávat nedobytné pevnosti KLDR? Jsou představy, které o ní máme, zkreslené? A také vám stejně jako diplomatům v OSN severokorejský návrh rezoluce o lidských právech vyrazil dech? Hostem Lucie Vopálenské bude koreanista Jaromír Chlada. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Kořeny Duchovní přesah tvorby jednoho z nejvýznamnějších českých básníků Vladimíra Holana je nepřehlédnutelný. Jak souvisí verš z básně Poslední "co je bez chvění, není pevné" s biblickým poselstvím? To je téma pořadu Kořeny s publicistkou Květou Neradovou. Moderuje Ivana Denčevová. (30 min)
  20:40 Trendy Čím přesně zlepšují šachové stolky nebo klavíry v ulicích veřejný prostor? Není důležitější mít spravené chodníky, bezbariérové přechody pro chodce, upravenou zeleň a zajištěnou bezpečnost v ulicích? O tom budou diskutovat architekt Adam Gebrian, organizátor dne Zažít město jinak Jan Šindelář a Tomáš Ctibor z Institutu plánování a rozvoje Prahy. Pořad připravil Michael Rozsypal. (Repríza) (20 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Pro a proti Poslanci se na nynější schůzi pokusí zvrátit veto prezidenta ohledně zákona o dětských skupinách. Rodiče by tak měli pro své ratolesti náhradu přeplněných mateřských škol. Kritici dětských skupin tvrdí, že to budou jen jakési opatrovny dětí a že nebudou alternativou, ale konkurencí mateřských škol. Který tábor má jaké argumenty? Dozvíte se to v duelu, který moderuje Tomáš Pavlíček. Jeho hosty budou dvě poslankyně - Vlasta Bohdalová z ČSSD a Helena Langšádlová z TOP 09. (Repríza) (30 min)
  21:40 Magazín Leonardo Tuto neděli se spolu se zeměmi Evropské unie vrátí k zimnímu času i Rusko. Nebylo by to nijak pozoruhodné, pokud by neuplynuly sotva tři roky od chvíle, co tato země z popudu tehdy ještě prezidenta Medveděva definitivně a navždy zavedla čas letní. V Rusku má "čarování" s časem dlouholetou tradici. Nevztahuje se to jen na zavádění letního času. V roce 2010 se Rusko smrsklo z jedenácti časových pásem do devíti. Jaké mají Rusové k těmto změnám důvody? A co to všechno znamená pro Rusy z obou konců země, z Kaliningradu i Kamčatky? Na tyto otázky se pokusí odpovědět Magazín Leonardo, který připravila Tereza Burianová. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory
  22:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  23:40 Zaostřeno Mají být lidé se schizofrenií zavření v ústavech pod přísným dohledem? A zabránilo by to útoku, který se stal minulý týden na střední škole ve Žďáru nad Sázavou? Na systém psychiatrické péče v České republice, na to, jak by měla fungovat a jaké máme stále nedostatky, se v pořadu Zaostřeno podívá několik expertů. Většina se shoduje na tom, že tuzemská psychiatrická péče není dokonalá. Připravila Petra Benešová. (Repríza) (20 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas