ČRo Plus

  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Ranní Plus
  09:30 Pro a proti Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček tvrdí, že současný systém památkové péče v Česku je neefektivní. Přišel proto s návrhem, jak přimět vlastníky chátrajících památek, aby se o stavby lépe starali. Co na jeho nápad říká ministertsvo kultury, které chystá nový památkový zákon? Lucie Vopálenská se na to zeptá Stanislava Křečka a ředitele odboru památkové péče ministertsva kultury Jiřího Vajčnera. (30 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Rusko upraví svou vojenskou doktrínu. Prezident Miloš Zeman vysvětloval ve sněmovně svůj pohled na služební zákon. Příprava dalších sankcí vůči Rusku a jejich dopad na českou ekonomiku. Brity těší zvolení polského premiéra předsedou Evropské rady. Pořadem provází Alexander Tolčinský. (30 min)
  10:40 Zaostřeno Nejstarší terapeutická komunita v Česku, která pomáhá závislým skoncovat s drogami, se z Němčic přestěhovala do Heřmaně na Písecku. Proč a co všechno si od nového místa slibují, to se dozvíte od Evy Rajlichové. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory "Životní a psychická pohoda je můj základ", říká Tatiana Čabáková, projektová manažerka Nadace pro rozvoj vzdělání. Ví o sobě, že je svým založením extrémně citlivá a to je podle jejích slov v dnešním světě nevýhoda. Vnitřní klid a harmonii si proto cíleně pěstuje, aby mohla dobře zvládat psychicky náročnou práci v nadaci, která se zaměřuje také na pomoc rodinám s hendikepovanými dětmi. Ptát se jí bude Eva Hůlková. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Řada zemí Perského zálivu je obviňována z podpory Islámského státu. Nová šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová čelí výtkám, že má málo zkušeností. Benátský filmový festival se věnuje neuralgickým bodům historie 20. století. Vybíral Rostislav Matulík. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Na začátek školního roku pozval Robert Tamchyna dětského psychologa Václava Mertina. Mluvit s ním bude nejen o systému vzdělávání a výchovy (před)školních dětí v České republice, ale zeptá se i na styl "výchovy bez trestů" nebo na důležitost "hry" v každodenním životě dítěte. (30 min)
  12:40 Trendy Jak mít kvalitní učitele? Se začátkem školního roku se zamyslíme, co vlastně dělá z učitele toho dobrého a proč by se měl stát o kvalitu učitelů zajímat. Připravila Daniela Vrbová, pořad vysíláme v repríze. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Lidé pera Prameny a smysl ruského komunismu - 1. část. Ruský filosof Nikolaj Berďajev se pokusil v 50. letech minulého století vysvětlit, proč podle jeho názoru nemá ruský komunismus s evropským socialistickým hnutím nic společného a proč byl sycen především vlastní ruskou tradicí. Pochopit Berďajeva znamená pochopit i dnešní Putinovo Rusko. Pochopit jej, o to se bude snažit Ivan Štern. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Řada zemí Perského zálivu je obviňována z podpory Islámského státu. Nová šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová čelí výtkám, že má málo zkušeností. Benátský filmový festival se věnuje neuralgickým bodům historie 20. století. Vybíral Rostislav Matulík. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček tvrdí, že současný systém památkové péče v Česku je neefektivní. Přišel proto s návrhem, jak přimět vlastníky chátrajících památek, aby se o stavby lépe starali. Co na jeho nápad říká ministertsvo kultury, které chystá nový památkový zákon? Lucie Vopálenská se na to zeptá Stanislava Křečka a ředitele odboru památkové péče ministertsva kultury Jiřího Vajčnera. /Repríza/ (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Češi jsou jedním ze čtyř nejobéznějších evropských národů - spolu s Brity, Maďary a obyvateli Malty. Ministerstvo zdravotnictví označuje obezitu za největší medicínský problém dneška. Příčiny extrémní české obezity i některé revoluční metody její léčby představí obezitoložka Renata Zelenáková. K poslechu zve Markéta Ševčíková. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Rusko upraví svou vojenskou doktrínu. Prezident Miloš Zeman vysvětloval ve sněmovně svůj pohled na služební zákon. Příprava dalších sankcí vůči Rusku a jejich dopad na českou ekonomiku. Brity těší zvolení polského premiéra předsedou Evropské rady. Pořadem provází Alexander Tolčinský. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Nejstarší terapeutická komunita v Česku, která pomáhá závislým skoncovat s drogami, se z Němčic přestěhovala do Heřmaně na Písecku. Proč a co všechno si od nového místa slibují, to se dozvíte od Evy Rajlichové. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Studio Leonardo Umírá mozek na osmitisícovkách? Pobyt v extrémních podmínkách nad 8 000 m n. m. je zajímavou kapitolou pro vědu - stále ještě není důkladně prozkoumáno, jaký vliv má pobyt v takových výškách na lidský mozek. O vlivu vysokohorského prostředí na náš organismus bude Jan Burda mluvit s MUDr. Kristinou Höschlovou, která se specializuje na anesteziologii a resuscitaci a urgentní medicínu. (30 min)
  16:40 Trendy Zabezpečený telefon, email, bankovní účet, počítač, dům ... Jak se zorientovat v tom množství hesel? Jak si je zapamatovat a co dělá heslo dobrým heslem? O zaheslovaných životech natáčela Klára Janicki. (20 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Den podle...
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  18:40 Zaostřeno O nedávném archeologickém objevu v Praze na Vyšehradě. Pracovníci archeologického ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy tam u již dříve známých předrománských základů prokázali hypotézu, že dávná sakrální stavba nacházející se pod významnou bazilikou sv. Vavřince neměla půdorys řeckého kříže, jak se donedávna myslelo, ale že šlo o daleko větší kostel s centrálním půdorysem. Jde o bezprecedentní objev na našem území. Na Vyšehradě natáčela Lucie Vopálenská. (20 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Radiofórum Česká kandidátka na eurokomisařku a dosavadní ministryné pro místní rozvoj Věra Jourová má dnes diskutovat o portfoliu, které by měla spravovat. Na konci září pak bude muset obstát před europoslanci při takzvaném grilování. Pokud jí dají zelenou a Evropský parlament schválí celou komisi, ujme se Jourová nové funkce v listopadu. V čem je pozice eurokomisaře důležitá pro Českou republiku? Hostem Markéty Ševčíkové komentátor Hospodářských novin Adam Černý. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Kořeny Ve všech starověkých kulturách se objevovalo doporučení, aby se člověk neohlížel zpět. Stejně je tomu také v biblickém příběhu o Lotovi, jeho ženě a zničení Sodomy. moderátor:Ivana Denčevová. (30 min)
  20:40 Trendy Zabezpečený telefon, email, bankovní účet, počítač, dům ... Jak se zorientovat v tom množství hesel? Jak si je zapamatovat a co dělá heslo dobrým heslem? O zaheslovaných životech natáčela Klára Janicki. /Repríza/ (20 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Pro a proti Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček tvrdí, že současný systém památkové péče v Česku je neefektivní. Přišel proto s návrhem, jak přimět vlastníky chátrajících památek, aby se o stavby lépe starali. Co na jeho nápad říká ministertsvo kultury, které chystá nový památkový zákon? Lucie Vopálenská se na to zeptá Stanislava Křečka a ředitele odboru památkové péče ministertsva kultury Jiřího Vajčnera. /Repríza/ (30 min)
  21:40 Magazín Leonardo Drogy se prozradí v odpadních vodách. Každý druh drogy se totiž v organismu odbourává jinak a podle svého charakteristického metabolitu je zpětně vystopovatelný. Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka se proto před dvěma roky pustil do odebírání vzorků z odpadních vod napříč Českou republikou. První výsledky tohoto výzkumu představí Tereza Burianová. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory
  22:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  23:40 Zaostřeno O nedávném archeologickém objevu v Praze na Vyšehradě. Pracovníci archeologického ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy tam u již dříve známých předrománských základů prokázali hypotézu, že dávná sakrální stavba nacházející se pod významnou bazilikou sv. Vavřince neměla půdorys řeckého kříže, jak se donedávna myslelo, ale že šlo o daleko větší kostel s centrálním půdorysem. Jde o bezprecedentní objev na našem území. Na Vyšehradě natáčela Lucie Vopálenská. /Repríza/ (20 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas