ČRo Plus

  12:40 Trendy Až 18 % finančních profesionálů se setkalo s neetickým jednáním vedení firmy v oblasti financí, a přibližně každý desátý z nich řešil tuto situaci výpovědí. Vyplývá to z průzkumu Asociace certifikovaných účetních. Jaké možnosti má dnes účetní nebo finanční ředitel, pokud narazí na nesrovnalosti ve firemním účetnictví? O povolání profesionálních účetních a výzvách, kterým čelí v souvislosti s dozvuky ekonomické krize, stále se měnící legislativou a tváří v tvář rozvoji technologií, bude mluvit Daniela Vrbová. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Politická literatura Solženicyn: Jak bychom si měli zařídit Rusko. V červenci 1990 ještě v americkém Vermontu napsal Alexandr Solženicyn tento slavný esej. Přináší zcela praktické návody, jak by země mohla od kasárenského komunismu přejít k něčemu normálnějšímu. Po návratu do Ruska se však v proměně krutě zklamal. A sám sobě odpověděl dalším esejem s výmluvným názvem Rusko v troskách. Oba - dnes až mrazivě aktuální - texty připomene Libor Dvořák. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Fotografie civilních obětí v pásmu Gazy navozují mylnou představu o tom, kdo je za jejich utrpení zodpovědný, upozorňuje na serveru Deutsche Welle německý historik a publicista Michael Wolffsohn. Těžko říct, co je na katastrofě letu MH13 nejhorší: samotná smrt nevinných lidí, nebo to, jakým způsobem bylo následně nakládáno s jejich těly? A jsou reakce západního světa dostačující? Ozbrojenci z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě pořádají na dobytém území autobusové zájezdy. Příbuzní unesených nigerijských školaček čekali skoro sto dní, než je přijal prezident, od jejich zoufalství jim to ale příliš nepomohlo. To jsou témata, která ze zahraničního tisku vybrala Gita Zbavitelová. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Historici varují, že právo na ochranu soukromí jim může znemožnit mapování minulosti. O precedentním případu, kdy se muž sledovaný StB brání zveřejnění citlivých údajů z jejích svazků, bude brzo rozhodovat Ústavní soud. Dá se uhájit právo na ochranu soukromí na straně jedné a veřejný zájem na straně druhé? Tomáš Pavlíček o tom bude v dnešním Pro a proti mluvit s advokátem muže, kterého se už zastal Nejvyšší soud, Davidem Strupkem, a Mikulášem Kroupou, ředitelem nevládní organizace Post Bellum, která zpracovává příběhy lidí postižených komunismem a nacismem. /Repríza/ (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Počítač Watson, to je stroj, který rozumí lidské řeči a má schopnost se učit. Jaké je budoucí využití této technologie? Jak moc se zkracuje cesta k inteligentnímu stroji s nějakou formou vědomí? Odpovědi zajistil Dalibor Zíta. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Prezident Miloš Zeman ostře kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku za konzultaci výběru českého eurokomisaře v Bruselu. V čem spočíval poslanecký rozkol v řadách ČSSD ohledně hlasování o spotřební dani. Proč i obměněná Poslanecká sněmovna stále používá v zákonodárném procesu přílepky. Sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou by mohlo být válečným zločinem, uvedla ve své nejnovější zprávě vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Přes několikerá příměří dále pokračují boje v Gaze. A v souvislosti s tím narůstá ve světě vlna antisemitismu. Co čeká nového iráckého prezidenta? Do Spojených států přicházejí jako imigranti děti ze střední Ameriky. Taková jsou témata dnešních Názorů a argumentů, jimiž vás provede Ondřej Konrád. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Před sto lety se svět propadl do válečného konfliktu, jaký do té doby nepoznal. Země válčily až do listopadu 1918. Českým zemím se frontové operace první světové války vyhnuly, jejich hrůzy ale postihly milion 400 tisíc českých vojáků, kteří do války narukovali. Přes 130 tisíc z nich se nevrátilo. Válečnou anabázi jednoho z nich - Václava Šindeláře - zmapoval jeho pravnuk Václav Červený. Zaostřeno připravil Jaroslav Skalický. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Studio Leonardo Pamatujete si, co se vám zdálo během poslední noci? Víte, jak sny vůbec vznikají? Hostem dnešníh Studia Leonardo bude MUDr. Ing. Peter Šóš, Ph.D. z Psychiatrického centra Praha. Ptát se bude Michael Rozsypal. (30 min)
  16:40 Trendy BIM ve službách státu aneb Jak přejít od tužky, gumy a razítka přímo do 3D rozměru. Evropské normy opět straší české úředníky: tentokrát v oblasti projektování a správy budov - anglickou zkratkou BIM (Building Information Model neboli informační model budovy). Do dvou až tří let musí ČR implementovat směrnici o trojrozměrném projektování a informačních modelech. BIM prý může ušetřit miliardy ze státního rozpočtu. Kolik ale bude stát zavedení rtohoto evolučního systému a naopak nakolik nás přijde otálení státu? Odpovědi na tyto otázky hledá v novém vydání Trendů David Šťáhlavský. (20 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Den podle...
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  18:40 Zaostřeno Kdysi jsme byli součástí jedné monarchie. Jsou dnes Češi pro Rakušany vůbec zajímaví, a jaké renomé si čeští návštěvníci stihli v Rakousku za poslední dvě dekády udělat? A co si naopak Rakušané myslí o svých sousedech, nejen o Češích, ale třeba také o Slovácích? Právě o tom je dnešní Zaostřeno, které připravil Vojtěch Berger. (20 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Radiofórum Diskuse s posluchači na vybrané téma. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Lidé pera Kritické reflexe české (a nejen české) politické diskuse v současnosti, ale i v minulosti. (30 min)
  20:40 Trendy BIM ve službách státu aneb Jak přejít od tužky, gumy a razítka přímo do 3D rozměru. Evropské normy opět straší české úředníky: tentokrát v oblasti projektování a správy budov - anglickou zkratkou BIM (Building Information Model neboli informační model budovy). Do dvou až tří let musí ČR implementovat směrnici o trojrozměrném projektování a informačních modelech. BIM prý může ušetřit miliardy ze státního rozpočtu. Kolik ale bude stát zavedení rtohoto evolučního systému a naopak nakolik nás přijde otálení státu? Odpovědi na tyto otázky hledá v novém vydání Trendů David Šťáhlavský. /Repríza/ (20 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Pro a proti Historici varují, že právo na ochranu soukromí jim může znemožnit mapování minulosti. O precedentním případu, kdy se muž sledovaný StB brání zveřejnění citlivých údajů z jejích svazků, bude brzo rozhodovat Ústavní soud. Dá se uhájit právo na ochranu soukromí na straně jedné a veřejný zájem na straně druhé? Tomáš Pavlíček o tom bude v dnešním Pro a proti mluvit s advokátem muže, kterého se už zastal Nejvyšší soud, Davidem Strupkem, a Mikulášem Kroupou, ředitelem nevládní organizace Post Bellum, která zpracovává příběhy lidí postižených komunismem a nacismem. /Repríza/ (30 min)
  21:40 Magazín Leonardo Technika, medicína, svět, příroda a civilizace. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory
  22:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  23:40 Zaostřeno Kdysi jsme byli součástí jedné monarchie. Jsou dnes Češi pro Rakušany vůbec zajímaví, a jaké renomé si čeští návštěvníci stihli v Rakousku za poslední dvě dekády udělat? A co si naopak Rakušané myslí o svých sousedech, nejen o Češích, ale třeba také o Slovácích? Právě o tom je dnešní Zaostřeno, které připravil Vojtěch Berger. /Repríza/ (20 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas