ČRo Plus

  04:40 Hovory
  05:10 Zaostřeno
  05:30 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (29 min)
  06:00 Zprávy
  06:10 Týden v kultuře V divadle Na Zábradlí zjistíme, jak vypadá filmový žánr noir převedený na jeviště, prostřednictvím výstavy s názvem Připraven k práci a obraně vlasti bilancujeme padesátá let československého sportu v době totality, zasoutěžíme si s veršotepci o nejlepší českou báseň roku 2014, zamíříme na prkna Nové Scény Národního divadla, kde se odehrála světová premiéra choreografie světoznámé izraelsko - holandské dvojice Ivgi - Greben. A také se podíváme na to, jaký že to je ten Bohuslav Reynek, na kterého jsme měli zapomenout. Připravila Karolína Koubová. (50 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Hovory o náboženství Bohatá Evropa, která žije v pohodlí sociálního státu, tak trošku stagnuje a hledá problémy tam, kde nejsou," říká Filip Hrubý ze sdružení Post Bellum. Eva Hůlková s ním mluvila mimo jiné o specifickém boji s časem, který svádějí lidé z Post Bella při zaznamenávání zlomových momentů dvacátého století. (repríza) (30 min)
  07:40 Trendy Komunitní bydlení aneb sousedům blíž. Co je a co není komunitní bydlení a za jakých podmínek může fungovat? Je osobní vlastnictví bydlení jedinou cestou k nezávislosti? Připravila Klára Janicki. (repríza) (20 min)
  08:00 Zprávy
  08:10 Názory a argumenty Nejpozoruhodnější komentáře uplynulého týdne. (30 min)
  08:40 Zaostřeno Často si odpykávají dlouhý trest. Během let strávených ve vězení tak mají čas přemýšlet o tom, co udělali. A jaký bude jejich další život, až se dostanou na svobodu. Odsouzeným pomáhají už za mřížemi experti Probační a mediační služby. Tématu se věnuje Petra Benešová. (repríza) (20 min)
  09:00 Zprávy
  09:10 Leonardo Plus V Nebeském cestopisu bude hostem Petra Sobotky astrofyzik Jiří Grygar. jejich hlavním tématem budou dvojhvězdy, tedy hvězdy žijící ve dvojicích. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (30 min)
  10:40 Zaostřeno Naše Velikonoce se neobejdou bez kraslic. Tento zvyk ale není výhradně český. Jak se zdobí vajíčka v jiných zemích a jaký je jejich význam? A znají ho i turisté, kteří si kraslice odvážejí z českých velikonočních trhů? Moderuje Daniela Vrbová. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Hostem písničkář, básník a publicista Jan Burian. O čem bude řeč? Proč neumí psát písničky pro děti, jak dělá průvodce po Islandu a dalších zemích světa, jakou to dá práci každý týden napsat do novin fejeton nebo co nového objevil, když dával dohromady knihu o svém otci E. F. Burianovi. Vyptávala se Naděžda Hávová. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Rétorika ruského prezidenta Putina ohledně Ukrajiny, Skotsko před referendem o nezávislosti nebo londýnská výstava věnovaná zříceninám. Vybíral Jan Černý. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Laboratoř O mouchách, které létají jako tryskáče. Co všechno jste chtěli vědět o spermiích a báli jste se zeptat. Jak může husa indická přispět k léčbě infarktu. Jak vypadá egyptská mumie po prohlídce na "cétéčku". Jak se zamilovává hraboš prériový. Debatu vědců a herců moderuje Martina Mašková. Hosty pořadu jsou herci Kateřina Hrachovcová a Richard Trsťan, neurofyziolog František Vyskočil a imunolog Jan Černý. (50 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Dobrá vůle Plus Dokument Jana Zítky o vztahu dvou generací "Setkávání aneb Čas, kdy se nestárne", o přátelství šestadvacetileté dobrovolnice Barbory Sládkové s klienty pražského zařízení pro seniory Domova Sue Ryder. Hosty Lenky Svobodové v následné diskuzi ředitel Domova Sue Ryder Matěj Lejsal a psycholog Josef Vaško, který se specializuje na problematiku stárnutí a působí v motolské Léčebně dlouhodobě nemocných. (50 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Historie Plus Těšte se na čtvrtou část cyklu Fenomén KK. Přiblížíme 80. léta minulého století v životě písničkáře Karla Kryla, muže, který ztělesnil svědomí národa. Pořad připravila Ivana Denčevová. (30 min)
  14:40 Média Plus Imunita demokratických, resp. pluralitních medií, jejich schopnosti bránit se proti ideologické diverzi medií druhé strany, podporovaných a financovaných státem nebo jeho firmami. Problém, který se znovu vrací do Evropy s ukrajinskou krizí, problém budování mýtů a staronových paradigmat. Připravil David Šťáhlavský. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Naše Velikonoce se neobejdou bez kraslic. Tento zvyk ale není výhradně český. Jak se zdobí vajíčka v jiných zemích a jaký je jejich význam? A znají ho i turisté, kteří si kraslice odvážejí z českých velikonočních trhů? Moderuje Daniela Vrbová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Laboratoř O mouchách, které létají jako tryskáče. Co všechno jste chtěli vědět o spermiích a báli jste se zeptat. Jak může husa indická přispět k léčbě infarktu. Jak vypadá egyptská mumie po prohlídce na "cétéčku". Jak se zamilovává hraboš prériový. Debatu vědců a herců moderuje Martina Mašková. Hosty pořadu jsou herci Kateřina Hrachovcová a Richard Trsťan, neurofyziolog František Vyskočil a imunolog Jan Černý. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden ve světě S odborníky shrneme události posledních dnů na Ukrajině. Zaměříme se i na námořní katastrofu u jihokorejských břehů. Moderuje Martin Ježek. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Velikonoční diskusi u kulatého stolu povedeme o svátcích i o všedním dnu. Přijdou pánové Jaroslav Šebek a Stanislav Hošek. Moderuje Ondřej Konrád. (30 min)
  18:40 Zaostřeno Jednota křesťanů, jak ji zažívali římsko-katoličtí duchovní věznění v koncentračním táboře Dachau. Papež František po Velikonocích blahořečí dominikánského mnicha Guiseppa Girottiho, který zemřel v roce 1944 v koncentračním táboře Dachau. Svými myšlenkami o jednotě křesťanů předběhl svou dobu. Důraz na ekumenismus kladl také další vězeň z Dachau, římsko-katolický kněz Josef Beran. Na tyto myšlenky pak navázal až druhý vatikánský koncil. Zaostřila Magdaléna Trusinová. (20 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Podle zákona o hospodaření s energií je třeba při prodeji či novém pronájmu budovy předložit průkaz energetické náročnosti. Na trhu s byty a nájmy se však objevila řada nekvalitních průkazů energetické náročnosti budovy. Lze se na takový průkaz spolehnout? Jaké parametry má ten kvalitní? Připravili Čestmír Klos a Terezie Jirásková. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Ekonomické měření sil Spojených států s Ruskem je nebezpečnější, než to na první pohled vypadá. USA mají proti sobě silného soupeře, který je největším výrobcem energie na světě, má špičkové vědce a jaderný arzenál po ruce. Servery se ohlíží také za kolumbijským spisovatelem Gabrielem Garcíou Márquezem, který zemřel ve věku 87 let. Nejnovější průzkum ukázal, že katastrofálně upadají představy o křesťanském obsahu Velikonoc. Vybíral Rostislav Matulík. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Příběhy 20. století Komunisté se na začátku padesátých let minulého století domnívali, že náboženství dříve nebo později vymizí. Kněží, řeholníci a jeptišky se stanou státními zaměstnanci, vzdají se svých církevních slibů a nastoupí do továren mezi dělníky. Před pětašedesáti lety Státní bezpečnost uzavřela 219 klášterů a internovala 2300 řeholníků. V továrnách však duchovní odmítali svléknout svá řeholní roucha, nechodili do práce na církevní svátky. Jak na to komunisté reagovali? Jaké další způsoby vymýšleli, aby se mnichů a jeptišek zbavili? Dokument připravil Mikuláš Kroupa. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Knížky Plus Jana Klusáková po výběru z nových knih a několika kulturních aktualitách dokončí rozhovor s Irenou Douskovou o jejím novém románu Medvědí tanec. Tereza Štolbová představí před soutěží svůj autobiografický debut Dcera padajícího listí. (30 min)
  21:40 Za hranou O Velikonocích si křesťané připomínají oběť Ježíše Krista. Co to vlastně znamená, obětovat se pro druhé? A kdo nám to svým životem ukázal v minulosti? Odpovědi bude hledat evangelický farář Miloš Rejchrt s Magdalenou Trusinovou. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Hostem písničkářka Dáša Vokatá. Patřila k přátelům Karla Kryla a ve své tvorbě se právě k tomuto skladateli a interpretovi vrací. Moderuje Ivana Denčevová. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Ekonomické měření sil Spojených států s Ruskem je nebezpečnější, než to na první pohled vypadá. USA mají proti sobě silného soupeře, který je největším výrobcem energie na světě, má špičkové vědce a jaderný arzenál po ruce. Servery se ohlíží také za kolumbijským spisovatelem Gabrielem Garcíou Márquezem, který zemřel ve věku 87 let. Nejnovější průzkum ukázal, že katastrofálně upadají představy o křesťanském obsahu Velikonoc. Vybíral Rostislav Matulík. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Velikonoční diskusi u kulatého stolu povedeme o svátcích i o všedním dnu. Přijdou pánové Jaroslav Šebek a Stanislav Hošek. Moderuje Ondřej Konrád. (Repríza) (30 min)
  23:40 Zaostřeno Jednota křesťanů, jak ji zažívali římsko-katoličtí duchovní věznění v koncentračním táboře Dachau. Papež František po Velikonocích blahořečí dominikánského mnicha Guiseppa Girottiho, který zemřel v roce 1944 v koncentračním táboře Dachau. Svými myšlenkami o jednotě křesťanů předběhl svou dobu. Důraz na ekumenismus kladl také další vězeň z Dachau, římsko-katolický kněz Josef Beran. Na tyto myšlenky pak navázal až druhý vatikánský koncil. Zaostřila Magdaléna Trusinová. (Repríza) (20 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas